«Еврейский Обозреватель»
СТРАНИЦЫ ИСТОРИИ
5/120
Март 2006
5766 Адар

МІСТО ВІДЕНЬ ПРОСИТЬ ГРОМАДЯН ПРО ДОПОМОГУ У ПОВЕРНЕННІ (РЕСТИТУЦІЇ) ВІДІБРАНОГО МАЙНА ЄВРЕЇВ

На главную страницу Распечатать

Місто Відень шукає колишніх власників предметів культури та мистецтва, які було відібрано у них в період націонал-соціалізму. Ті експонати, які зараз знаходяться у власності міста Відень, мають бути повернені відповідним постраждалим особам. З огляду на це просимо громадян надати корисну в цьому зв’язку інформацію.

Віденська міська рада 29 квітня 1999 р. прийняла рішення про повернення тих предметів культури та мистецтва із віденських музеїв, бібліотек, архівів та колекцій, які було придбано в період націонал-соціалізму та які вважаються предметами сумнівного набуття (набуті в результаті пограбувань, конфіскації, експропріації тощо). Це ті предмети, які в ході процедури повернення згідно з положеннями Закону про заборону вивозу після 1945 р. безкоштовно перейшли у власність міста Відень.

Магістрату було надано право віднайти колишніх власників або їх правонаступників (спадкоємців) та передати їм предмети культури та мистецтва. Ті   ж  предмети мистецтва, колишніх власників яких встановити вже неможливо, передаються до Австрійського Національного фонду жертв націонал-соціалізму, де вони продаються (реалізуються), а кошти спрямовуються на користь жертв націонал-соціалістського режиму.

Своє важливе завдання місто Відень вбачає в тому, щоб в натуральному вигляді повернути особам, які дійсно мають на це право, ті конфісковані предмети мистецтва, які сьогодні ще знаходяться у власності міста, а також в тому, щоб їх продаж з метою відшкодування жертвам націонал-соціалізму став «останнім засобом» у намаганнях реституції. З огляду на це, починаючи з 27 вересня 2001 року, музеї міста Відень розмістили на своїй сторінці в Інтернеті 148 об’єктів, які були придбані відомством «Vugesta» (спеціальне колишнє відомство гестапо у справах реалізації майна євреїв), з докладним описом цих предметів та їх фотографіями. З 27 серпня 2002 р. на домашній сторінці музеїв міста Відень в Інтернеті (www.vienmuseum.at) розміщено список, який складається з 55 предметів з мережі мистецьких магазинів, 12 предметів, які було передано в дар державними установами, та 212 предметів, придбаних Юліусом Фаргелем або переданих ним в дар. Власників цих предметів на момент захоплення націонал-соціалістами влади в Австрії у березні 1938 р. встановити достеменно не є можливим. Востаннє ці списки в Інтернеті оновлювалися 1 липня 2005 р.

З моменту свого заснування навесні 1940 р. і до кінця війни відомством «Vugesta» було розпродано майно від 5 до 6 тис. та меблі з квартир щонайменше 10 тис. єврейських родин, які рятувалися втечею або були депортовані. Що стосується цих предметів, придбаних у відомства «Vugesta» для тодішніх «Колекцій міста», а також придбань пана Юліуса Фаргеля, який працював реставратором картин в «Колекціях міста» та одночасно оцінювачем у відомстві «Vugesta», то достеменно відомо, що ці предмети мистецтва було конфісковано у євреїв і вони мають бути повернені. Що  ж  стосується придбань музею «Доротеум», придбань через мистецькі та антикварні магазини, а також предметів, переданих в дар державними установами, то можна припустити, що частину цих предметів було просто продано або реалізовано на аукціонах в результаті націонал-соціалістських переслідувань, і тому вони також мають бути повернені їх колишнім власникам або їх правонаступникам (спадкоємцям).

Музеї міста Відень звертаються до широких кіл громадськості з проханням надати корисну інформацію про походження предметів, які було придбано відомством «Vugesta», музеєм «Доротеум», іншими мистецькими та антикварними магазинами, державними установами та паном Юліусом Фаргелем, а також надати інформацію про їх колишніх власників та теперішніх спадкоємців.

Музеї міста Відень просять надсилати відповідну інформацію Уповноваженому музеїв міста Відень з питань реституції:

Dr. Peter EppelWien Museum KarlsplatzA-1040 Wien, KarlsplatzТел.: (8 1043 1) 505 87 47-84 034Факс: (8 1043 1) 505 87 47-72 01Ел. пошта: peter.eppel@wienmuseum.atабоMMag. Dr. Michael WladikaWien Museum KarlsplatzA-1040 Wien, KarlsplatzТел.: (8 1043 0) 664 21 30 481Факс: (8 1043 1) 505 87 47-7201Ел. пошта: michail.wladika@wienmuseum.at
Вверх страницы

«Еврейский Обозреватель» - obozrevatel@jewukr.org
© 2001-2006 Еврейская Конфедерация Украины - www.jewukr.org
Все подробности ремонт туарег тут.